Paziņojums par publikāciju ētiku un publikāciju pārkāpumiem

Visām raksta publicēšanā iesaistītajām pusēm – autoram, galvenajam redaktoram, redkolēģijas locekļiem, recenzentiem un izdevējam – ir pienākums ievērot publicēšanas ētiku, kas izklāstīta COPE (Committee on Publication Ethics – Publikāciju ētikas komitejas) Labākās prakses pamatnostādnēs (www.publicationethics.org). Autora atbildība, redaktora atbildība un recenzenta atbildība ir izstrādātas saskaņā ar šīm pamatnostādnēm.

Visus rakstus anonīmi recenzē vismaz divi neatkarīgi eksperti. Raksti tiek dubultakli recenzēti.
Lēmumu par raksta publicēšanu redaktors saziņā ar redkolēģijas locekļiem pieņem, pamatojoties uz recenzentu iesniegto rakstisko recenziju / atzinumu par raksta zinātnisko kvalitāti, t. i., pieņemamību publicēšanai. Raksti, kas nepamatoti diskreditē citas personas, pārkāpj autortiesības vai satur plaģiātu, netiek publicēti.

Autoru iesniegtie manuskripti tiek vērtēti tikai pēc to zinātniskā satura, neņemot vērā autora rasi, dzimumu, seksuālo orientāciju, reliģisko pārliecību, etnisko izcelsmi, tautību vai politiskos uzskatus.

Ne redaktors, ne redkolēģijas loceklis, ne žurnāla darbinieks nedrīkst izpaust informāciju par iesniegto manuskriptu pirms raksta publicēšanas nevienam citam, izņemot attiecīgo autoru un recenzentus.  

Redaktors veiks saprātīgus reaģēšanas pasākumus, ja tiks saņemta informācija par ētikas normu pārkāpumiem saistībā ar iesniegtu rakstu, tā recenzēšanu vai publicētu rakstu. Jebkāda veida pārkāpumu gadījumā redaktors vadīsies pēc informācijas, kas sniegta Publikāciju ētikas komitejas tīmekļa vietnē https://publicationethics.org/resources/flowcharts publicētajās plūsmas shēmās;

Lai novērstu negodprātīgu rīcību, visi iesniegtie darbi tiek pārbaudīti ar Turnitin™ programmatūru. 

Ja tiek konstatēta jebkāda veida negodprātīga rīcība, redaktori pieņem informāciju, kas sniegta Publikāciju ētikas komitejas tīmekļa vietnē https://publicationethics.org/resources/flowcharts publicētajās diagrammās.


Redaktora pienākumi

Ētikas standartu ievērošana. Redaktors ir atbildīgs par ētikas standartu ievērošanu un augstu zinātniskās kvalitātes nodrošināšanu darbiem, kas pieņemti publicēšanai žurnālā.

Manuskriptu vērtēšana. Redaktors novērtē manuskriptus pirms to nosūtīšanas recenzentiem. Rakstus, kas neatbilst žurnāla mērķiem un darbības jomai, šajā posmā var noraidīt. Var noraidīt arī manuskriptus, kuros nepieciešamas būtiskas valodas un formāta izmaiņas.

Recenzentu atlase. Redaktors nodrošina recenzentu atlasi, pamatojoties uz viņu kompetenci attiecīgajā jautājumā.

Pētniecības pārkāpumu novēršana. Ja saņemta informācija par pārkāpumiem pētniecībā (piemēram, plaģiātismu, manipulācijām ar citātiem, datu viltošanu vai falsifikāciju), redaktors vai izdevējs risina šo jautājumu saskaņā ar COPE vadlīnijām. Vajadzības gadījumā tiek publicēti labojumi vai atvainošanās.


Recenzenta pienākumi

Palīdzība redaktoram. Recenzenti palīdz redaktoram pieņemt lēmumus par rakstu iekļaušanu žurnālā un var arī palīdzēt autoriem uzlabot rakstus.

Konfidencialitāte. Recenzenti pret manuskriptiem izturas kā pret konfidenciālu informāciju, kuru nedrīkst izmantot vai izpaust trešajām personām, izņemot redaktoru vai viņa vietnieku.

Vērtēšanas kritēriji. Recenzenti tiek lūgti novērtēt manuskripta oriģinalitāti un starptautisko nozīmību, teoriju izvēli un analīzi, pētniecības metožu izvēli un piemērošanu, rezultātu analīzi un secinājumus, kā arī raksta valodas lietojumu un noformējumu.

Objektīva analīze. Recenzenti sniedz objektīvu darba analīzi un formulē ieteikumus autoriem tā kvalitātes uzlabošanai.

Saziņa. Recenzenti informē redaktoru par jebkādiem negaidītiem kavējumiem recenzēšanas procesā, kā arī par iespējamiem interešu konfliktiem pirms recenzēšanas procesa.

Recenzijas veidlapa


Autora pienākumi

Autori nodrošina, ka viņu iesniegtie manuskripti ir pilnīgi oriģināli. Plaģiātisms visās tā izpausmēs tiek uzskatīts par neētisku rīcību publikāciju jomā un ir nepieņemams. Ja autori ir izmantojuši citu autoru darbus, tas ir attiecīgi jānorāda vai jācitē. Atsauču un avotu skaitam jābūt pietiekamam, lai citas personas varētu pārliecināties par pētījuma objektivitāti.

Autori apliecina, ka iesniegtais manuskripts ir viņu oriģināldarbs, nav iepriekš publicēts vai arī vienlaikus netiek vērtēts publicēšanai citā izdevumā. Manuskripta, kas pilnībā vai daļēji iesniegts vai publicēts citā žurnālā, iesniegšana nav pieņemama.

Autori saņem visas nepieciešamās autortiesību atļaujas, kas nepieciešamas jebkāda veida trešo personu materiālu (attēlu, tabulu, tekstu utt.), kas tiek uzskatīti par atsevišķu autortiesību objektu, reproducēšanai un iesniedz redaktoram katras atļaujas kopijas.

Visi finansiālā atbalsta avoti tiek norādīti sadaļā “Pateicības”. Autors manuskriptā atklāj visus iespējamos būtiskos interešu konfliktus (tostarp pētījuma finansiālo avotu), ko varētu uzskatīt par tādiem, kas ietekmējuši pētījuma rezultātus vai izmantoto avotu interpretāciju.

Autors nodrošina, ka visi, kas ir devuši būtisku ieguldījumu publikācijā aprakstītā pētījuma izstrādē, ir norādīti kā raksta autori vai līdzautori. Autors nodrošina, ka visi līdzautori ir apstiprinājuši publicējamā raksta galīgo versiju un piekrituši to pieņemt publicēšanai brīvpieejas žurnālā. Visi autori piekrīt, ka raksti ir pieejami brīvpieejā saskaņā ar Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 (CC BY NC 4.0) licences nosacījumiem.

Pirms raksta iesniegšanas autors pārliecinās, ka tas ir labi strukturēts, viegli lasāms, rediģēts un noformēts atbilstoši Raksta iesniegšanas vadlīnijām. Recenzenti var manuskriptu noraidīt, ja nepieciešams veikt būtiskas valodas un formatēšanas izmaiņas. Angļu valodā rakstītiem darbiem vēlams lietot britu angļu valodu.

Ja autors savā publicētajā darbā atklāj būtisku kļūdu vai neprecizitāti, viņa pienākums ir nekavējoties par to paziņot žurnāla redaktoram. Autors sadarbībā ar redaktoru un izdevēju nodrošina publikācijas atsaukšanu vai labošanu.